PÓÓÓDIUM…. KUK… VODIČKA! | Struny dětem
Menu

PÓÓÓDIUM…. KUK… VODIČKA!

Koncert
Malá scéna
7-9 let, 10+
25. března 2023
16:00  - 17:00 60 minut
250 Kč Koupit vstupenku

Jiří Vodička a Martin Kasík

Jednou z dalších oblíbených tradic festivalu se stává setkání s klasickou hudbou podané s vtipem a nadhledem. Že nejde v žádném případě o nudu, přesvědčili nejen dětské festivalové publikum jeden z našich NEJ sólových houslistů Jiří Vodička a klavírista Martin Kasík, který jako málokdo umí zachytit atmosféru okamžiku a bohatou škálu nálad. Nenechte si ujít jejich další „setkání u houslí", které bude opět jiskřit, bavit a překypovat vášní i emocemi. A to i díky skvělému průvodci Filipu Jevičovi.

 

Jiří Vodička patří k nejvýznamnějším a nejvyhledávanějším českým houslistům. Upozornil na sebe vítězstvím v řadě domácích i mezinárodních soutěží, na vysokou školu byl přijat mimořádně již ve 14 letech (Institut pro umělecká studia v Ostravě, třída renomovaného profesora Zdeňka Goly). Pravidelně vystupuje s významnými českými i zahraničními orchestry a spolupracuje s významnými dirigenty, mimo jiné Jakubem Hrůšou či Tomášem Netopilem. Jako komorní hráč vystupuje s vynikajícími pianisty Martinem Kasíkem, Ivo Kahánkem nebo Ivanem Klánským a je zván na přední festivaly (Kammermusikfest Gidona Kremmera, Pražské jaro, Janáčkův máj). V roce 2020 založil Klavírní trio České filharmonie, které zvítězilo v mezinárodní soutěži Vienna International Music Competition, čímž se mu dostalo výsady zahájit v září 2021 „Koncertem vítězů“ sezonu vídeňského Musikvereinu. Na své první sólové album Violino Solo (Supraphon, 2014) nahrál jedny z nejtěžších skladeb pro sólové housle. Působí též jako pedagog na Pražské konzervatoři a Ostravské univerzitě.

Martin Kasík se hře na klavír věnuje již od 4 let. Studoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě (pod vedením Mgr. Moniky Tugedliebové) a HAMU v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského. Je vítězem mnoha domácích i mezinárodních soutěží, mimo jiné soutěže Pražského Jara 1998 či jedné z nejprestižnějších světových soutěží Young Concert Artists Competition v New Yorku (1999). Mezi jeho dalšími oceněními nechybí Davidoff Prix (2000) či Cena Harmonie pro nejúspěšnějšího mladého umělce za rok 2002. Koncertoval v řadě prestižních koncertních sálů v Evropě i v Americe. Pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií a Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, se kterými podnikl turné po USA a Japonsku. V roce 2008 se stal prezidentem Chopinova festivalu v Mariánských Lázních, od roku 2009 vyučuje na Pražské konzervatoři. Jako pedagog působí rovněž na Akademii múzických umění v Praze. Ve spolupráci se Supraphonem a ArcoDiva vydal již 12 CD.

Filip Jevič je multidisciplinární osobnost – vedle herectví a režie se věnuje naplno fyzioterapii dětí. I v této oblasti mu herecký talent pomáhá v dětech podněcovat motivaci a neváhá si „vypůjčovat“ řadu dalších technik a metod, třeba těch inspirovaných novým cirkusem. Obor herectví i režie vystudoval na pražské DAMU, v letech 2004 až 2013 působil v angažmá divadla Minor, z rolí zmiňme například Olda Shatterhanda v představení Vinnetou či Bruncvíka (ocenění za herecký výkon z festivalu Skupova Plzeň v roce 2006 a 2008) či Anděla v představení Vánoce aneb Příběh o narození. V jeho režii vznikla celá řada představení, například Dlouhý, Široký a Bystrozraký (hlavní cena festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem v roce 2003), O rackovi a kočce, která ho naučila létat (pro Dejvické divadlo, 2006), Ronja, dcera loupežníka (2020) nebo Bajaja pro Studio Damúza. V letech 2007–2012 připravoval programovou koncepci festivalu VyšeHrátky, koncepčně i režijně se mezi roky 2013 a 2017 ujímal projektu Barokní noc na zámku Český Krumlov. Nejen jako režisér, ale též jako scenárista připravil představení Karneval zvířat a Péťa a vlk pro Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Věnuje se též moderování, například v letech 2009 až 2014 byl netradičním průvodcem festivalu Struny dětem.

Zobrazit více »

Zápis na pořadník

Jméno

E-mail

Událost

Odeslat